Erektilna disfunkcija (impotenca) je nezmožnost doseči in ohraniti erekcijo, ki je dovolj trdna za normalen spolni odnos. Občasne težave z erekcijo niso nujno razlog za zaskrbljenost. Če pa so težave z erekcijo zelo pogoste, lahko povzroči stres, vpliva na vašo samozavest in prispeva k težavam v odnosih. Težave pri pridobivanju ali ohranjanju erekcije so lahko tudi znak primarnega zdravstvenega stanja, ki zahteva zdravljenje, in dejavnik tveganja za bolezni srca. Rečemo lahko, da ima moški erektilno disfunkcijo, če moški skoraj nikoli ne more doseči erekcije.
Če vas skrbi erektilna disfunkcija, se posvetujte s svojim zdravnikom – tudi če vam je nerodno. Včasih je za odpravo erektilne disfunkcije dovolj že zdravljenje zdravstvenega stanja, ki je razlog za imporentco. V drugih primerih bodo morda potrebna zdravila ali druga neposredna zdravljenja.
Kdaj k zdravniku?
Obisk zdravnika je nujen, če imate težave z erekcijo. Obiščite svojega zdravnika, če:
- če imate težave z pridobivanjem erekcije ali imate druge spolne težave, kot je prezgodnja ali zapoznela ejakulacija
- imate sladkorno bolezen, bolezni srca ali drugo znano zdravstveno stanje, ki bi lahko bilo povezano z erektilno disfunkcijo
Vzroki erektilne disfunkcije
Moško spolno vzburjenje je zapleten proces, ki vključuje možgane, hormone, čustva, živce, mišice in krvne žile. Erektilna disfunkcija je lahko posledica težave s katerim koli od teh. Prav tako lahko stres in skrbi za duševno zdravje povzročijo ali poslabšajo erektilno disfunkcijo.
Včasih erektilno disfunkcijo povzroči kombinacija fizičnih in psihičnih težav. Na primer, enkratna težava z erekcijo lahko povzroči tesnobo glede ohranjanja erekcije. Posledica tesnobe lahko povzroči ali še poslabša erektilno disfunkcijo.
Fizični vzroki za erektilno disfunkcijo
- srčna bolezen,
- zamašene krvne žile (ateroskleroza),
- visok holesterol,
- visok krvni pritisk,
- sladkorna bolezen,
- debelost,
- metabolični sindrom – stanje, ki vključuje povišan krvni tlak, visoko raven inzulina, telesno maščobo okoli pasu in visok holesterol,
- Parkinsonova bolezen,
- multipla skleroza,
- nekatera zdravila na recept,
- Peyroniejeva bolezen – razvoj brazgotine znotraj penisa,
- alkoholizem in druge oblike zlorabe substanc,
- motnje spanja,
- operacije ali poškodbe, ki prizadenejo predel medenice ali hrbtenjače,
- nizek testosteron.
Psihološki vzroki erektilne disfunkcije

Možgani imajo ključno vlogo pri sprožitvi niza fizičnih dogodkov, ki povzročajo erekcijo, začenši z občutki spolnega vznemirjenja. Številne stvari lahko motijo spolne občutke in povzročijo ali poslabšajo erektilno disfunkcijo. Stanja, ki motijo pridobivanje ali ohranjanje erekcije so:
- depresija, anksioznost ali druga stanja duševnega zdravja,
- stres,
- težave v odnosih zaradi stresa, slabe komunikacije ali drugih skrbi.